środa, 2 września 2015

Na studia z GED

Hej, planujesz jakiegoś posta gdzie opiszesz swoje plany na przyszłość? Jaki kierunek w końcu wybrałaś, dlaczego etc.
Odpowiedz

No to odpowiadam :)

Miałam o mojej przyszłości napisać już jakiś czas temu, jednak zdecydowałam, że wstrzymam się, dopóki wszystko nie będzie w 100% pewne. Nie lubię, kiedy napiszę jedno, a w innym poście zaczynam wyjaśniać, że kilka rzeczy się zmieniło i piszę drugie. Jestem zapominalska, więc dla własnego dobra i w trosce o czytelników, których mogłabym nieźle skołować, piszę o rzeczach pewnych.

Pewne jest to, że od 25 września tego roku zaczynam studia. Wybór kierunku był trudny, miałam na to kilka dni (bardzo ciężkich dni), decyzja była o tyle skomplikowana, że planowałam w ogóle nie iść na studia, następnie zmieniłam zdanie, a kiedy musiałam wybrać kierunek, mogłam wybierać ze wszystkich dostępnych. Najchętniej uczyłabym się wszystkiego po trochu: informatyki, zarządzania, biologii, dietetyki, angielskiego, astronomii, tańca... Chyba pasowałyby mi studia w USA, gdzie można wybierać przedmioty :) W końcu zdecydowałam się na zarządzanie. Interesuję się biznesem i na pewno w przyszłości będę prowadzić działalność gospodarczą, więc sądzę, że mogę się tam dowiedzieć czegoś przydatnego. Jak naprawdę będzie, tego nie wiem. Nie sądzę, żebym zagrzała miejsce na uczelni na długo. Wymiana pokazała mi, jak cudownie jest zwiedzać świat, więc zamierzam przy pierwszej możliwej okazji wybrać się z Erasmusem na kolejny wyjazd. Po powrocie do kraju pewnie zdecyduję się na zmianę uczelni. W końcu siedzenie w jednym miejscu jest nudne, a nuda to mój najgorszy wróg. A zresztą, skąd mam wiedzieć, co będzie za dwa lata? Pożyjemy, zobaczymy.

A teraz trochę o GEDzie, żeby rozwiać wątpliwości i choćby odrobinę pomóc tym, którzy planują go zdawać.

1. Czy w Polsce można dostać się na każde studia z GEDem? 

Tak, absolutnie każde i to bez żadnego problemu. W marcu zmieniły się przepisy i jeśli posiadacie dokument, który uprawnia was do studiowania w kraju, w którym go zdobyliście, w Polsce też jest akceptowany z mocy prawa. Są też ograniczenia - nie każde państwo się liczy, ale lista państw jest długa i większość cywilizowanych krajów się na niej mieści; jeżeli w kraju, z którego pochodzi dokument, jesteście uprawnieni do studiowania tylko na wybranych kierunkach, to w Polsce możecie się ubiegać o przyjęcie tylko na właśnie te kierunki. GED uprawnia do wszystkich kierunków.

2. Czy trzeba mieć coś oprócz GEDu? 

Ja miałam ACT, ale chyba nie okazał się potrzebny. Nie wiem dokładnie, jak mi przeliczyli punkty, dostałam ich 207, nie wiem na ile, ale nie ważne ;) W każdym razie GED wystarcza. Jest jednak haczyk - trzeba załatwić sobie do niego Apostille, a ono jest wydawane przez Sekretarza Stanu. Dowiedziałam się o tym dopiero w Polsce, więc musiałam:
- napisać do ludzi od GEDu, aby przysłali mi notaryzowany oryginał (normalnie nie wydają oryginałów, wszystko jest online)
- po otrzymaniu powyższego wysłać go z powrotem do USA, do hostów, aby poszli do Sekretarza po Apostille
- czekać, aż GED z Apostille wróci do mnie pocztą

Trwało to dwa miesiące, ale się udało. Wczoraj dostarczyłam Apostille na uczelnię, nie musiałam go nawet tłumaczyć, wystarczyło, że reszta dokumentów jest przetłumaczona.

Pod ostatnim "poradnikiem wymieńca" pojawiły się komentarze, że na wymianie wcale nie jest tak źle, że jestem pesymistycznie nastawiona, że to zależy, na kogo się trafi, itp. Otóż pozwólcie, że wyjaśnię moje intencje. Owszem, u znacznej większości wymieńców nie pojawiają się duże problemy, ogólnie jest super, tęcze, jednorożce i te sprawy. Ale te osoby nie potrzebują żadnych porad! Same sobie świetnie radzą bez wsparcia z zewnątrz. Jednak są tacy, którzy mają kłopoty i to właśnie do nich adresuję moje porady. Chcę im pokazać, że z każdej sytuacji jest wyjście, żeby się nie załamywali i wzięli sprawy w swoje ręce. Że nie są samotni, że inni też przez to przechodzili, że to nie koniec świata i po pewnym czasie wszystko się ułoży :)

Jeżeli macie pomysły lub prośby na kolejne posty, napiszcie w komentarzach.

14 komentarzy:

  1. Marysiu, czy zrobisz post o tym, jak wygląda takie rozpoczęcie roku na studiach, oraz jak będą wyglądać Twoje pierwsze dni na studiach, ogólne wrażenia itp.? Byłabym Ci bardzo wdzięczna, bo za rok też wybieram się na studia, a chciałabym wiedzieć, jak to wszystko wygląda :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Marysiu zdawałaś na uczelni w Polsce jakiś dodatkowy egzamin, może miałaś rozmowę rekrutacyjną. Wiem, że na Uniwersytecie Warszawskim kandydaci z dyplomem zagranicznym muszą zdawać dodatkowy egzamin.

    OdpowiedzUsuń
  3. Teraz jest tak mało studentów że uczelnie walczą o każdą sztukę i pewnie nawet na medycynę przyjmują bez matury ... Oby tylko nie trafić na takiego lekarza co idzie przez życie na skróty ...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie wiem skad to wytrzasnelas. Do katowic bylo sie baaardzo trudno dostac na medycyne wiec laskawie nie obrazaj tych ludzi

      Usuń
  4. Witam. Chcialam zapytać sie o rade. Skonczylam w polsce 3 lata technikum (to było 8 lat t, przed rozpoczęciem czwartego przyleciałam tutaj i zawalił am szkole). Zastanawiałam się czy tutaj po zdaniu TYLKO ged mogę ominąć maturę i tak poprostu wybrać się na studia.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chodzi mi o studiowanie w Polsce oczywiście, a mianowicie o ominięcie polskiej matury.

      Usuń
    2. Chodzi mi o studiowanie w Polsce oczywiście, a mianowicie o ominięcie polskiej matury.

      Usuń
    3. Hej! Czy udało Ci się?

      Usuń
  5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  6. Każdy powinien sobie dobrze pomyśleć co chciałby w życiu robić i pod tym kątem wybierać studia, formę kształcenia i kierunek. Wybierać zdecydowanie jest w czym. Są nawet studia dofinansowane z UE https://www.ssw-sopot.pl/studia-dofinansowane-z-ue/ , które warto z pewnością rozważyć. Z pewnością wybierzecie coś dla siebie.

    OdpowiedzUsuń
  7. 50 year-old Administrative Officer Hamilton Gaylord, hailing from Dolbeau-Mistassini enjoys watching movies like Aziz Ansari: Intimate Moments for a Sensual Evening and Glassblowing. Took a trip to Wieliczka Salt Mine and drives a Ferrari Dino 206SP. zawartosc

    OdpowiedzUsuń
  8. Wybór studiów do łatwych nigdy nie należy, szczególnie jeśli planuje się wyjazd do innego kraju i tam pozyskiwanie wiedzy. A że nie każdy ma na to odwagę, to dobrze, że mamy takie uczelnie jak https://wseiz.pl/uczelnia/wydzial-architektury/architektura-i-stopnia/ gdzie można studiować bardzo ciekawe i przyszłościowe kierunki. Myślę, że architektura na pewno do takich właśnie należy.

    OdpowiedzUsuń

Drogi czytelniku,
tutaj możesz śmiało wyrazić swoją opinię. Jednak zanim to zrobisz, weź pod uwagę, że większość informacji na tym blogu to też opinie, takie same jak twoja. Nie musisz im wierzyć, nie muszą ci się podobać, ale musisz je szanować. Amen i zapraszam do komentowania :)